Studie a návrhy přírodních zahrad…
Díky znalostem a zkušenostem v zahradničení vám mohu pomoci zrealizovat zahradu podle principů přírodních i permakulturních. Zahrada je celek, který lze navrhnout tak, aby odpovídal vašim představám, možnostem a byla vám šitá namíru.
- Konzultace: u vás na pozemku, možnosti jak zahradu založit i obnovit dosavadní výsadbu
- Studie: ruční nákres situačního rozmístění stromů a keřů i trvalek
- Projekt: ručně kreslený detailní rozvrh výsadby v celém rozsahu
- Dohled při realizaci zahrady svépomocí
- Následná údržba zrealizované zahrady
Co vše lze navrhnout:
- jedlou zahradu, ovocný sad
- vysoké záhony, bylinkové kopečky
- jezírko, mokřad
- městskou zahradu, komunitní zahradu
- předzahrádky, vnitrobloky
- firemní areály
- dětské hřiště
Prohlídky v přírodní zahradě Sedmi krás…
Po dohodě zajistíme individuální nebo skupinovou prohlídku naší přírodní zahrady v Heřmanově (Středočeský kraj)
Co u nás uvidíte: Na ploše 2000 m2 prvorepubliková zahrada se starými ovocnými stromy, dosázená a částečně využívaná na pěstování zeleniny.
Součástí je i zóna pro relax včetně přírodního bezúdržbového koupacího jezírka. Travnaté plochy jsou mozaikovitě doplněnz bylinkovými a trvalkovými výsadbami. Návštěva navazující ho sadu založeného v roce 2008.
K vidění (a ochutnání): více než 200 ovocných keřů a stromů, okrasné keře a popínavky, přes 50 druhů zeleniny, neobvyklého ovoce a zeleniny.
Uvidíte také ukázky kompostování, mulčování a dalších základních prvků přírodní zahrady.
Workshopy, přednášky, exkurze…
Aktuální nabídku plánovaných přednášek a workshopů naleznete v sekci „Plánované akce“
Nabízíme možnost pořádání workshopů a přednášek na Zahradě 7krás,
nebo rádi přijedeme na přednášku za Vámi na místo určení,
preferujeme menší skupiny 10 – 25 zájemců.
Témata:
- Přírodní a permakulturní zahrada, princip a zakládání
- Semináře – pěstování zeleniny v praxi, zakládání sadů, permakulturní principy v praxi aj.
- Přednášky a exkurze s ornitologickou tematikou, pozorování a určování ptáků v zahradě a ve volné přírodě
- Vycházky „divočinou“ – pro malé skupiny organizujeme výšlapy do míst, kam jen málokoho napadne zajít Hledáme zbytky divoké přírody v naší krajině
Potřebujete poradit? Prosím kontaktujte mě!
Kde jste nás už mohli potkat!
DEN STROMŮ
Obecně prospěšná společnost Křivoklátsko s finanční pomocí fy Heineken ČR, Krušovice uspořádala 21. října 2017 k příležitosti oslavy Dne stromů exkurzi do přírodní zahrady v Heřmanově.
Třicet účastníků mělo možnost diskutovat s pí. Martinou Tichaiovou a její dcerou o snadné údržbě přírodní zahrady, sadu, pěstování starých odrůd stromů a keřů.
Kromě opeřenců najdeme v přírodní zahradě také jezírko – samočistící. Po krajích rostou lekníny a ostatní vodní rostliny, uvnitř plavou ryby, žáby a další vodní živočichové. Jezírko je vystavěno nejen pro zvířátka a hmyz ale dá se v něm pohodlně plavat. Ochutnali jsme výborné bylinné čaje a dozvěděli se o náčiní, které nám při zpracování úrody může pomoci.
Pan Milan Tichai zaujal svým výkladem o ptáčcích, kteří jim svým zpěvem zpříjemňují chvilky na chaloupce i jak se postarají o škůdce (i o úrodu). Prozradil nám, že naši zahradní hosté si nejvíce v zimě pochutnají na slunečnicových semínkách.
Poslední zastávkou byl zámecký park v Kolešovicích s výkladem pana Milana Tichaie.
Park je součástí Domu seniorů. Nádherné vzrostlé duby, staré kolem 400 let nám dodali energii na celou zimu.
Děkuji touto cestou rodině Tichaiových za příjemný sobotní zážitek a firmě Heineken ČR, Krušovice za finanční podporu, bez níž bychom tuto exkurzi nemohli podniknout. Poděkování patří i fotografům panu Křížovi a Obermajerovi za dokumentaci.
Těším se se všemi účastníky na viděnou v dubnu 2018.
Jiřina Prošková, ředitelka o.p.s. Křivoklátsko
Povídání o přírodních zahradách
Ve čtvrtek 8.února 2018 se na půdě informačního střediska OPS Křivoklátsko konala přednáška s tematikou Přírodních zahrad.
Přes dvacet účastníků se mělo možnost seznámit s permakulturními principy v zahradničení a zkušenostmi z jejich zavádění do praxe. Součástí programu bylo představení Desatera přírodních zahrad, výhody mulčování, kompostování a využívání vysokých záhonů.
Představeno bylo i mnoho neobvyklých odrůd ovoce a zeleniny. Většina účastníků se se svými zkušenostmi a dotazy aktivně zapojovala do diskuse a tak celý program naplnil téměř 3 hodiny. Večer zakončilo i představení ptačích obyvatel přírodních zahrad.
Akci uspořádala paní Lenka Šindelářová ve spolupráci s Naučným střediskem ekologické výchovy Kladno-Čabárna s podporou Středočeského kraje.
Lektoři: Martina a Milan Tichaiovi